+48 790 448 733

pon. - pt.: 08:00 - 15:30

Rodzaje agregatów malarskich

Trudno wyobrazić sobie efektywne malowanie powierzchni – zwłaszcza dużych – bez agregatów malarskich. W porównaniu do nakładania farby wałkiem oferują one bezkonkurencyjną szybkość, dokładność i wydajność, niezbędne zwłaszcza w działalności profesjonalnej. W tym miejscu przyjrzymy się ich rodzajom oraz potencjalnym zastosowaniom, pomagając ci dokonać jak najtrafniejszego wyboru przed zakupem.

Agregat malarski – czym jest i do czego służy?

Chcąc zdefiniować agregaty malarskie w najprostszy sposób, możemy powiedzieć, że są to urządzenia, przeznaczone do nakładania pod ciśnieniem rozbijanych drobin farby. Taka metoda odwdzięcza się nam przede wszystkim znacznym przyspieszeniem prac oraz wysoką jakością, co odgrywa kluczową rolę w budownictwie i branży wykończeniowej.

 

Agregaty malarskie wykorzystuje się zarówno wewnątrz, do malowania ścian i sufitów, jak i na zewnątrz budynków. Z powodzeniem stosuje się je w malowaniu elewacji i konstrukcji, a także mniejszych detali.

 

I nie tylko. Agregaty malarskie stosowane są również przez amatorów. Mówimy tu o modelach o mniejszych gabarytach i mocy, zaprojektowanych z myślą o hobbystach i majsterkowiczach, zajmujących się m.in. obróbką metalu i drewna, czy okazyjnymi remontami.  

 

Zależnie od modelu, agregat przystosowany jest do użytku z farbami o określonej gęstości. Należy pamiętać, że stosowanie powłok niezalecanych przez producenta może skutkować uszkodzeniem maszyny i utratą gwarancji.

Agregaty malarskie – rodzaje zasilania

Chcąc dokonać podziału agregatów malarskich od podstaw, rozpoczniemy od rozróżnienia pod względem sposobu zasilania. Agregaty malarskie spalinowe, czyli najstarsze rozwiązanie, to maszyny, których mechanizm napędzany jest za pomocą tradycyjnego silnika benzynowego, zwykle o mocy w okolicach 3-5 KM. Urządzenia tego typu cechuje na ogół mniejsza wydajność, jednak bywają nieodzowne w miejscach bez dostępu do gniazdek. Z uwagi na emisję spalin nie nadają się one do użytku w pomieszczeniach zamkniętych. Specyfika ich konstrukcji sprawia ponadto, że osiągają zwykle większe gabaryty i wagę, niż ich elektryczna konkurencja.

 

Agregaty malarskie elektryczne posiadają z kolei pompy, napędzane z instalacji jednofazowej 230 V lub trójfazowej 400 V. Przekłada się to z miejsca na znaczny wzrost wydajności, będący zasługą wysokiej sprawności silników elektrycznych. Maszyny tego typu pozwalają na dużo bardziej precyzyjną regulację ciśnienia, a co za tym idzie – stosowanie szerszego przekroju powłok. Do zalet dochodzi jeszcze kwestia mniejszych wymiarów i wagi. Wady? Brak możliwości pracy w miejscach bez dostępu do przyłącza elektrycznego oraz wyższa cena samego urządzenia. Ilość zalet sprawia jednak, że cieszą się zdecydowanie większą popularnością niż ich spalinowe odpowiedniki, znajdując zasłużone miejsce na niemal każdym placu budowy.

Mężczyzna malujący agregatem malarskim elektrycznym
Zasilanie elektryczne stanowi najpowszechniejsze rozwiązanie, stosowane w agregatach malarskich

Agregaty malarskie pneumatyczne

Po wyborze sposobu zasilania przyszła pora na podział agregatów pod względem sposobu natrysku. Listę otworzą agregaty malarskie pneumatyczne, znane także jako agregaty powietrzne. Ich rdzeń stanowią sprężarki, w których znajduje się pompa nurnikowa jednostronna lub dwustronna. Po wypłynięciu farby z dyszy łączy się ona z powietrzem, sprężonym do ciśnienia 3-6 bar przez oddzielny kompresor, który musi być dobrany odpowiednio do parametrów pompy.

 

Ze względu na swój sposób działania agregaty pneumatyczne przeznaczone są wyłącznie do rzadkich rodzajów farb. W przypadku bardziej gęstych powłok konieczne okaże się ich rozcieńczenie i nakładanie warstwowe – w przeciwnym wypadku ryzykujemy znacznym ograniczeniem efektywności malowania. Nie można także zapominać o tym, że powodują one duże pylenie, w związku z czym wymagają zadbania o bardzo dobre zabezpieczenie powierzchni, otaczających stanowisko malarskie oraz ochronę ust i oczu. Jest to jednocześnie jedno z najmniej wydajnych rozwiązań – straty materiału, uciekającego wraz z powietrzem, mogą sięgać nawet 40%.

Agregaty malarskie hydrauliczne

Drugi rodzaj, czyli agregaty malarskie hydrauliczne, stanowią maszyny, wyposażone w pompy, sprężające olej pod bardzo wysokim ciśnieniem. Następnie, poprzez przerzutnik hydrauliczny, dochodzi do napędzenia pompy materiałowej i w konsekwencji wydmuchania materiału pod ciśnieniem. W większości przypadków metoda ta wykorzystywana jest w agregatach malarsko-szpachlarskich, w których często wykorzystuje się materiały o bardzo dużej gęstości.

Agregaty malarskie niskociśnieniowe HVLP

Coś do bardziej precyzyjnych prac? Na pomoc przychodzą Agregaty malarskie HVLP, pozwalające na wydmuchiwanie materiału przy dużej objętości powietrza i jednocześnie niskim ciśnieniu do 0,9 bar. To urządzenia o małej mocy, zapewniające mniejszy strumień, niż w agregatach pneumatycznych, pozwalające jednak zaoszczędzić o ok. 30% więcej farby. Nadają się wyłącznie do pracy z powłokami o niskiej lepkości i gęstości.

 

Agregaty malarskie niskociśnieniowe są właściwym wyborem do prac wykończeniowych i malowania drobnych elementów, takich jak okna, balustrady, czy niewielkie części metalowe. Doskonale sprawdzają się też w typowo domowych pracach, gdzie na ogół nie występuje konieczność stosowania maszyn, zdolnych do krycia dużych powierzchni w krótkim czasie.

Agregaty malarskie hydrodynamiczne

Pora na ostatnie z rozwiązań, które szturmem podbiło rynek, zdobywając uznanie fachowców. Agregaty hydrodynamiczne to urządzenia, w których, w przeciwieństwie do ich odpowiedników pneumatycznych i HVLP, farba wydmuchiwana jest pod bardzo wysokim ciśnieniem (nawet 120 bar), jednak bez użycia powietrza. Technika ta sprawia, że strumień, wydostający się z dyszy, przypomina bardzo drobną mgiełkę, równo przylegającą do malowanej powierzchni.

Agregat malarski hydrodynamiczny WABROTECH WT6V
Agregat malarski hydrodynamiczny WABROTECH WT6V

Agregaty malarskie hydrodynamiczne znajdują się w ofercie najlepszych producentów, takich jak WABROTECH (sprawdź agregaty malarskie WABROTECH), Airlessco, Titan, czy Wagner. Z powodzeniem wykorzystywane są zarówno w kryciu powierzchni wewnętrznych, jak i dużych elewacji, czy konstrukcji. Pozwalają na pracę z wyjątkowo szerokim przekrojem materiałów o granulacji do 3 mm (zależnie od modelu), m.in. takimi, jak:

  • farby gruntujące,
  • farby lateksowe,
  • farby alkidowe (ftalowe),
  • lakiery,
  • bejce,
  • emalie,
  • silikony,
  • silikaty.

 

Agregaty wykorzystujące natrysk hydrodynamiczny cechują się maksymalną oszczędnością materiału, znacznie ograniczając straty. Korzystając z nich, otrzymujemy pewność równomiernego i bardzo trwałego krycia bez zacieków. Co istotne, nie wymagają one zakupu dodatkowego zewnętrznego kompresora. Pod względem budowy dzielimy je z kolei na dwa kolejne rodzaje – membranowe i tłokowe.

Agregaty malarskie membranowe

Zacznijmy od prostszego rozwiązania, czyli agregatów membranowych. Ich zasada działania opiera się na pompie ze sprężystą membraną, która porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym. Jest ona wprawiana w ruch przez silnik z przekładnią mimośród, tłok lub elektromagnes, by następnie wywrzeć ciśnienie na materiał.

 

Do największych zalet agregatów malarskich membranowych zalicza się ich prostą budowę, mniejsze wymiary i wagę oraz niską cenę, także pod względem kosztów części zamiennych. Należy jednak mieć świadomość, że w ich przypadku pompa pracuje bez przerwy, co przekłada się na wyższe zużycie energii. Będą posiadały też mniejszą moc ssącą, niż ich tłokowi konkurenci, co utrudnia zasysanie ciężkich i lepkich materiałów. Przyjmuje się jednak, że są one wystarczającym rozwiązaniem do prostszych prac.

Agregaty malarskie tłokowe

Agregaty tłokowe to już wyższy poziom jazdy, dedykowane profesjonalistom i wyróżniające się najwyższą wydajnością i szerokim przekrojem możliwych zastosowań. W zależności od modelu mogą posiadać na swoim pokładzie jeden lub kilka tłoków, wykonanych z aluminium, mosiądzu lub stali nierdzewnej, które precyzyjnie przenoszą materiał. Na ich pokładzie znajdują się elektroniczne systemy regulacji ciśnienia, pozwalające kontrolować przepływ farby.

 

Agregaty malarskie tłokowe cechują się najwyższą wydajnością spośród wymienionych rodzajów i wyższą energooszczędnością od modeli membranowych, wynikającą z braku konieczności ciągłej pracy pompy. Są jednocześnie droższe i na ogół większe gabarytowo.

 

Przeczytaj więcej - Jaki agregat malarski - tłokowy czy membranowy?

Agregaty malarsko-szpachlarskie

Na koniec zostawiliśmy agregaty malarsko-szpachlarskie, które poza nakładaniem farb, dają nam także możliwość używania gładzi szpachlowych. Podobnie jak tradycyjne agregaty malarskie, także i one mogą występować w wersji spalinowej lub elektrycznej. Często spotyka się je w wersji z pompą hydrauliczną. Maszyny te będą wyróżniały się między innymi większą mocą, możliwością pracy z większym ciśnieniem roboczym oraz większymi wymiarami. Należy pamiętać, że mimo bardzo szerokiego zakresu obsługiwanych materiałów, nie nadają się do nakładania środków strukturalnych, np. tynku.

Agregat malarsko-szpachlarski WABROTECH WT81
Agregat malarsko-szpachlarski WABROTECH WT81

Agregaty malarskie w ofercie sklepu Unitool

Szukasz wydajnego urządzenia w określonym budżecie? Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Dzięki rozbudowanej ofercie agregatów od uznanych marek oraz doświadczeniu naszych specjalistów, z łatwością dobierzesz model, dostosowany do swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy jesteś majsterkowiczem, czy profesjonalistą, poszukującym najtrwalszego rozwiązania do ciężkich warunków budowlanych.

 

Przeczytaj też, czym kierować się przy zakupie agregatu malarskiego.

30 dni na zwrot - ikona

Dni

na zwrot

Gwarancja - ikona

Gwarancja

z możliwością rozszerzenia

Włąsny magazyn - ikona

Własny

magazyn

Bezpieczne zakupy - ikona

Bezpieczne

zakupy