Szukając agregatu malarskiego, po wybraniu jednego z trzech powyższych rodzajów, powinniśmy rozważyć, który sposób zasilania – elektryczny czy spalinowy – sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej. Na tym etapie zastanów się, jak często przychodzi ci malować w miejscach o trudnym dostępie do gniazd 1- lub 3-fazowych i w razie problemów rozważ model wyposażony w napęd spalinowy.
Pamiętaj, że moc agregatu będzie determinowała siłę, z którą wyrzucana będzie powłoka malarska. Parametr ten wpłynie także na pobór prądu lub paliwa – wybór jak najmocniejszej maszyny nie zawsze będzie więc optymalnym rozwiązaniem. Ponadto wpłynie ona na wydajność pompy, która określa, jak duża ilość powłoki w litrach będzie wyrzucana przez agregat na minutę. Większe ciśnienie pracy, podawane w Barach lub Pascalach, pozwoli ci z kolei na stosowanie gęstszych materiałów. W kartach produktowych w naszym sklepie znajdziesz też parametr metrażu, który określa w przybliżeniu wielkość powierzchni, jaką będziesz w stanie pokryć danym modelem agregatu w m2 rocznie.
Wszystkie agregaty dostępne w naszym sklepie posiadają podany w kartach produktowych minimalny i maksymalny rozmiar dyszy, który możesz zastosować. Pamiętaj, że będą one determinowały możliwość użytkowania konkretnych rodzajów farb i lakierów.
Z punktu widzenia wytrzymałości maszyny należy odrzucić wszystkie podejrzanie tanie modele od nieznanych firm. Ich zazwyczaj słaba jakość wykonania oraz zastosowane materiały mogą przekładać się na wysoką awaryjność, nieakceptowalną w warunkach budowlanych. Agregat malarski powinien ponadto wyróżniać się wysoką klasą szczelności IP, która określa jego odporność na pył oraz wodę.
W kwestii właściwej ergonomii pracy dokładnie sprawdź wagę i wymiary urządzenia oraz to, czy jest wyposażone w dobrej jakości kółka jezdne. Nie bez znaczenia pozostanie długość węża dołączonego do zestawu oraz długość maksymalna, jaką zaleca producent.