+48 790 448 733

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Wiertarki magnetyczne - poradnik kupującego

Przy obróbce metalu zwykła wiertarka często okazuje się niewystarczająca. Mamy tu na myśli przede wszystkim profesjonalne zakłady i specjalistów, którzy zajmują się wierceniem otworów o różnej średnicy w najtwardszych stopach. W takich sytuacjach na pomoc przychodzą magnesówki zapewniające dużą moc i niezrównaną precyzję. Doradzamy, na co zwrócić uwagę, by dokonać właściwego wyboru podczas zakupu.

Wiertarki magnetyczne – zastosowanie

Pod kątem konstrukcyjnym wiertarki magnetyczne możemy uznać za połączenie klasycznych wiertarek ręcznych z kolumnowymi. Urządzenia te wiążą się z metalową powierzchnią za pośrednictwem wbudowanego elektromagnesu o dużej sile, z kolei wrzeciono porusza się po ruchomych prowadnicach. W rezultacie operator maszyny zyskuje bardzo wysoką stabilność, która zapewnia niezbędną do wiercenie precyzję.

 

Wiertarki magnetyczne przeznaczone są do wiercenia w stali i innych elementach metalowych. Zachowują dużą mobilność, która pozwala na wygodne przenoszenie i pracę nawet w trudno dostępnych miejscach. Urządzenia od renomowanych firm mogą z powodzeniem służyć nawet do bezpiecznego wiercenia nad głową.

 

Takie właściwości sprawiają, że magnesówki są szeroko używane przez warsztaty ślusarskie, firmy budowlane, przedsiębiorców z branży dźwigowej i stoczniowej oraz majsterkowiczów. W tym miejscu podkreślamy, że maszyny te powinny być wykorzystywane wyłącznie do wiercenia w metalu. Jeśli zaistnieje potrzeba otworowania plastiku, drewna, czy betonu, zaleca się klasyczne wiertarki lub wiertnice. W przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzeniem urządzenia lub materiału poddawanego obróbce.

Wiercenie w metalu wiertarką magnetyczną
Wiertarki magnetyczne stosowane są w niemal wszystkich branżach

Wiertarka magnetyczna – jaka moc?

Nasz poradnik zakupowy rozpoczniemy od najważniejszego parametru wiertarek magnetycznych, czyli mocy znamionowej. W zależności od modelu są one zasilane elektrycznie z sieci jedno- lub trójfazowej i mogą oferować moc od 1000 do 3500 W. Urządzenia obracające się na początku tego zakresu są przeznaczone przede wszystkim do wiercenia w miększych metalach lub wykonywania otworów o małej średnicy. Największe spośród nich będą już idealne do otworowania najtwardszych i najgrubszych stopów, wymagających dużego nacisku i momentu obrotowego. Szukając magnesówki na własne potrzeby, należy więc dokładnie zastanowić się nad zakresem wykonywanych przez siebie prac i z uwzględnieniem sytuacji awaryjnych. W wyposażeniu większości przedsiębiorstw znajdują się najczęściej dwie osobne wiertarki, stosowane w zależności od potrzeb.

 

Warto mieć świadomość, że najtańsze magnesówki posiadają słabej jakości uzwojenia aluminiowe, pokrywane miedzią jedynie z zewnątrz. Skutkuje to wyraźnie niższą żywotnością i odpornością na pracę pod dużym obciążeniem. Renomowane urządzenia będą zaś posiadały uzwojenia z czystej miedzi. O ile ich cena będzie wyższa, tak odwdzięczą nam się zdecydowanie lepszą kulturą wiercenia i dłuższą żywotnością.

Parametry wiercenia w wiertarkach magnetycznych

Wiertarki magnetyczne mogą posiadać różne uchwyty wiertarskie. W większości modeli spotkamy się z opcją montażu klasycznych wierteł krętych, wierteł rurowych lub wierteł ze stożkiem Morse’a MT2, lub MT3. Niezwykle ważny będzie zakres średnic wierconych otworów – u wielu producentów podawany osobno dla wierteł rurowych i pełnych. Modele dostępne na rynku pozwalają na wykonywanie odwiertów o średnicy od 12 do 150 mm (dla wierteł frezowych). By zapewnić sobie jak największą uniwersalność, powinniśmy kierować swą uwagę w stronę modeli, w których będzie on możliwie jak najszerszy.

 

Kolejnym istotnym parametrem jest prędkość obrotowa – powinna być tym większa, im mniejszy otwór chcemy wykonać. Maszyny renomowanych producentów posiadają zazwyczaj wygodną opcję dwu- lub trzystopniowej regulacji.

Panel z regulacją prędkości wiertarki obrotowej Rotabroach
Panel kontrolny z opcją regulacji prędkości obrotowej w wiertarce Rotabroach

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest skok roboczy, czyli maksymalna długość, na którą może zostać obniżone wrzeciono. Wpłynie on na zdolność do wykonywania otworów o określonej głębokości. Najmniejszym skokiem wyróżniają się tzw. wiertarki magnetyczne niskoprofilowe dostępne w ofertach marek m.in. takich jak:

Wiertarka magnetyczna niskoprofilowa Metallkraft MB 351 F
Wiertarka magnetyczna niskoprofilowa Metallkraft MB 351 F

Jak dobrać siłę magnesu wiertarki magnetycznej?

Każda wiertarka magnetyczna wyposażona jest w elektromagnes, będący jednocześnie podstawą urządzenia. Jego siła wiązania, wyrażana w newtonach, determinuje to, jak mocno maszyna zwiąże się z nawiercaną metalową powierzchnią. W większości modeli osiąga wartość 10 000-25 000 N. Pamiętaj, że wpłynie ona nie tylko na precyzję i wygodę pracy, ale także na bezpieczeństwo – zwłaszcza podczas wiercenia ponad głową lub w innych trudnych, często niestabilnych pozycjach.

Wiercenie w pozycji ponad głową wiertarką magnetyczną WABROTECH
Silny elektromagnes pozwala na bezpieczne wiercenie nawet powyżej poziomu głowy operatora

Wymiary i waga wiertarek magnetycznych

Waga magnesówek mieści się zwykle w granicach 14-30 kg, przy czym jej górny poziom osiągają najmocniejsze z nich, zaprojektowane z myślą o wykonywaniu frezów o dużej średnicy. Z odczuwalnie większą wagą spotkamy się też w bardziej profesjonalnych modelach, wykonanych z twardych stopów metali, przeznaczonych do specjalistycznych prac. Nie mniej istotne pozostaną wymiary płyty magnetycznej, która często będzie determinowała możliwość stosowania urządzenia w konkretnych miejscach oraz całkowita wysokość wiertarki.

Stopa magnetyczna w wiertarce Euroboor TUBE.55S/T
Wymiary stopy magnetycznej mogą limitować możliwość pracy konkretnych powierzchniach

Soft-start w wiertarkach magnetycznych – do czego służy?

Przy starcie każdego silnika elektrycznego dochodzi do krótkiego wzrostu prądu rozruchowego, który może być nawet 10-krotnie wyższy od prądu znamionowego. Oznacza to, że uruchomienie magnesówki może okazać się niemożliwe z powodu zadziałania (często błędnie dobranych) zabezpieczeń nadprądowych instalacji. By temu zapobiec, producenci stosują specjalne układy elektroniczne, mające za zadanie go ograniczyć. W bardziej budżetowych modelach możemy spotkać się z manualną regulacją prędkości obrotowej – w instrukcji obsługi znajdziemy wtedy informację o tym, by rozpocząć wiercenie od najniższego biegu.

Wiertarki magnetyczne – stawiaj na sprawdzonych producentów

Nasze doświadczenie wielokrotnie pokazało nam, że wybór właściwego elektronarzędzia może być trudny nawet dla wprawionego eksperta. Dlatego zachęcamy do sprawdzenia oferty wiertarek magnetycznych w naszym sklepie i kontaktu ze specjalistami Unitool. Posiadamy urządzenia m.in. takich marek, jak Rotabroach, WABROTECH, Optimum, Evolution i Metallkraft, przystosowane do niemal każdego rodzaju prac. Każde z nich objęte jest pełną gwarancją producenta i naszym wsparciem – także podczas okresu eksploatacji.

30 dni na zwrot - ikona

Dni

na zwrot

Gwarancja - ikona

Gwarancja

z możliwością rozszerzenia

Włąsny magazyn - ikona

Własny

magazyn

Bezpieczne zakupy - ikona

Bezpieczne

zakupy