Zakup dobrej wiertarko-wkrętarki to inwestycja, której nie sposób pominąć podczas wyposażania domowego warsztatu, czy firmy budowlanej lub instalacyjnej. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę, by wybrany model spełniał Twoje oczekiwania w stu procentach.
Pytając zarówno ekspertów, jak i majsterkowiczów-hobbystów, trudno o znalezienie elektronarzędzia równie często wskazywanego jako absolutnie podstawowe, co wiertarko-wkrętarki. Niezależnie od stopnia naszego zaawansowania, prędzej czy później najpewniej przyjdzie nam skorzystać z ich dobrodziejstw – czy to podczas naprawiania domowych usterek, czy prac remontowych lub instalacyjnych.
Wiertarko-wkrętarki są urządzeniami elektrycznymi wyposażonymi w akumulator lub rzadziej w tradycyjny przewód do zasilania sieciowego. Pozwalają na wiercenie, wkręcanie i odkręcanie śrub w szerokim przekroju materiałów, w tym drewnie i metalu. Domowym majsterkowiczom przydadzą się więc m.in. do skręcania mebli, montażu półek i szafek, wykonywania otworów pod kołki czy prac DIY.
Wiertarko-wkrętarki mają jeszcze szerszy zakres zastosowań w użytku profesjonalnym. Firmy budowlane i konstrukcyjne, zakłady monterskie, instalatorzy, mechanicy, serwisanci – to jedynie kilka spośród branż i zawodów, w których urządzenia te okazują się często niezbędne. Oczywiście modele przeznaczone dla fachowców od tych dla zwykłego konsumenta odróżniają większa moc, wytrzymałość na trudne warunki oraz często dodatkowe funkcjonalności, mało przydatne dla przeciętnego użytkownika. W dalszej części poradnika omówimy najważniejsze z nich, które warto przeanalizować przed zakupem, szukając rozwiązania dostosowanego do swoich potrzeb i budżetu.
Pierwszą kwestią, którą się zajmiemy, będą parametry techniczne wyszczególnione w kartach produktowych. Ich podstawowa znajomość będzie nam potrzebna do określenia, czy konkretny model sprawdzi się w danych zastosowaniach. Z punktu widzenia użytkownika najistotniejsze będą:
Przeglądając modele wiertarko-wkrętarek akumulatorowych, możemy spotkać się z trzema różnymi rodzajami akumulatorów. Pierwsze z nich, niklowo-kadmowe (NiCD) stosowane są w najbardziej budżetowych modelach sprzedawanych np. w marketach. Z punktu widzenia użytkownika ich największą wadą jest stopniowy spadek pojemności w miarę eksploatacji. Nowszym rozwiązaniem są akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe (niMH), które charakteryzują się większą pojemnością. W ich przypadku musimy liczyć się jednak z krótszym czasem pracy na jednym ładowaniu. Najlepsze pośród bezprzewodowych wiertarko-wkrętarek pozostają modele wyposażone w akumulatory litowo-jonowe (LI-Ion). Oferują nawet 3-krotnie wyższą pojemność i dłuższy czas pracy. Co istotne, w ich przypadku proces utraty pojemności ogniw zachodzi zdecydowanie wolniej.
Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe cechuje przede wszystkim mobilność i poręczność. Możemy zapomnieć o problemie z dostępnością gniazd elektrycznych, czy niekomfortowym przy wielu pracach przewodzie zasilającym. Poziom hałasu w ich przypadku również będzie mniejszy. Oczywistą wadę, czyli możliwość rozładowania, producenci starają się zwalczyć, dołączając do swoich urządzeń dodatkowy, zapasowy akumulator. Przykładem mogą być między innymi wiertarko-wkrętarki DeWALT i wiertarko-wkrętarki BOSCH.
Wiertarko-wkrętarki sieciowe likwidują potrzebę pamiętania o akumulatorach. Z drugiej strony przewodowość może stanowić przeszkodę w przypadku konieczności wiercenia w trudno dostępnych miejscach lub braku dostępu do gniazd elektrycznych. Dostępna w nich zwykle większa moc przekłada się również na wyższą wagę urządzenia. Ostatecznie większość profesjonalnych firm, które decydują się na zakup modelu sieciowego, posiada w swoim wyposażeniu awaryjne urządzenia akumulatorowe. W zastosowaniach domowych królują urządzenia bezprzewodowe.
Sam sposób zasilania i parametry to nie wszystko. Niektóre modele wiertarko-wkrętarek wyposażane są w funkcje dodatkowe, zwiększające ich przydatność w konkretnych pracach. Najczęściej spotkamy się z diodą LED służącą do podświetlania punktów roboczych. O zaletach tego rozwiązania nie trzeba przekonywać – w wielu przypadkach okaże się ono niezbędne podczas czynności serwisowych, czy monterskich.
Regulacja prędkości obrotowej, czyli wspomniana w części o parametrach liczba biegów, spotykana jest zazwyczaj w modelach z wyższej półki cenowej. Standardem są dwa biegi, jednak w urządzeniach dla profesjonalistów spotkamy się z trzema lub nawet czterema.
Skoro jesteśmy przy funkcjach dla bardziej doświadczonych, nie sposób zapomnieć o funkcji udaru, czyli połączenia ruchu posuwisto-zwrotnego z obrotowym. Wyposażone w nią wiertarko-wkrętarki będą nadawały się do wykonywania otworów w betonie, cegle i innych twardych materiałach. Należy jednak pamiętać, że jego używanie w przypadku drewna lub metalu jest niedozwolone. Najczęściej tego typu urządzenia posiadają również wygodny uchwyt boczny.
Przydatny dodatek w lepszych wiertarko-wkrętarkach stanowi rękojeść antypoślizgowa, zapewniająca bezpieczny, pewny chwyt, niezbędny szczególnie w przypadku pracy w niebezpiecznych warunkach. Ostatnim popularnym rozwiązaniem na naszej liście jest wskaźnik poziomu baterii, spotykany w niektórych modelach akumulatorowych, który pozwala rozplanować pracę w taki sposób, by uniknąć jego niespodziewanego rozładowania.
Urządzenia do zastosowań domowych będą zdecydowanie tańsze niż te skierowane do fachowców. Na ogół najsłabsze z nich o napięciu 3,6-6,5 V sprawdzą się w prostych czynnościach domowych, np. przy skręcaniu mebli. Jeśli planujemy zakup modelu, który pomoże nam w lekkich pracach remontowych, najlepiej szukać wkrętarki o mocy 10-14 V. Zalecamy ponadto, by wybrane urządzenie posiadało akumulator Li-Ion (najlepiej o pojemności co najmniej 2 Ah), który nie będzie tak wrażliwy na rozładowanie do zera.
Moment obrotowy w najsłabszych wiertarko-wkrętarkach osiąga 4-6 Nm. Na ogół kupując urządzenie do prostych prac, wystarczy nam moment 30-32 Nm z możliwością jak najszerszej regulacji. Maksymalna prędkość obrotowa powinna wynosić 1200-1500 obr./min – wyższe wartości mogą okazać się niepotrzebne.
Jeśli szukamy modelu akumulatorowego do przeprowadzania prac budowlanych, czy instalatorskich, powinniśmy wybierać modele o napięciu 18 V. Warto rozważyć zakup wiertarko-wkrętarki sieciowej, która dzięki dużej mocy będzie w stanie ułatwić najtrudniejsze prace. Przydatny może okazać się zakup dodatkowego, słabszego urządzenia do lekkich, wymagających bardzo wysokiej precyzji czynności.
Wiertarko-wkrętarka dla profesjonalistów powinna posiadać moment co najmniej 30 Nm. Na rynku znajdziemy również modele, w których jego wartość wynosi 50, 90, a nawet ponad 130 Nm. Zalecamy, by zwracać uwagę na możliwie jak największą ilość biegów, co przełoży się na większą uniwersalność.
W przypadku częstych prac w niewygodnej pozycji ważną rolę odegra waga. O ile wiertarko-wkrętarki dla profesjonalistów są niemal zawsze cięższe od swoich słabszych braci, tak nadal powinniśmy zwracać uwagę na tę kwestię podczas porównywania między sobą poszczególnych modeli. Nie bez znaczenia będzie jak najwyższa klasa IP – szczególnie jeśli przychodzi nam pracować w środowisku o wysokim zapyleniu.
Szukasz wiertarko-wkrętarki, która spełni Twoje oczekiwania? Sprawdź nasz rozbudowany asortyment najlepszych marek, m.in. takich jak Bosch, DeWALT, Stanley, Dedra, Metabo, WABROTECH i Graphite. Posiadamy urządzenia, które sprawdzą się zarówno w użytku amatorskim, jak i profesjonalnym. W przypadku problemów z doborem odpowiedniego rozwiązania skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie – nasi eksperci doradzą Ci, który model, w założonym przez Ciebie budżecie, sprawdzi się najlepiej.
Dni
na zwrot
Gwarancja
z możliwością rozszerzenia
Własny
magazyn
Bezpieczne
zakupy