+48 790 448 733

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Młotowiertarki – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Cięższe prace wykończeniowe i budowlane wymagają najmocniejszych, maksymalnie trwałych elektronarzędzi. Do najbardziej przydatnych – zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów – zaliczymy młotowiertarki. Oto nasz poradnik zakupowy, w którym dokładnie tłumaczymy, na co powinieneś zwrócić uwagę, szukając modelu dopasowanego do Twoich potrzeb.

Młotowiertarka a młot udarowy – czym się różnią?

Podstawową cechą wyróżniającą młotowiertarki jest ich uniwersalność. Urządzenia te zostały zaprojektowane, by łączyć w sobie funkcjonalność wiertarki i młota udarowego, pozwalając na wykonywanie szerokiego zakresu prac budowlanych. Wiercenie w twardych materiałach, takich jak beton czy kamień, a także opcja ich kucia dzięki mechanizmowi udarowemu pozwala nam zaoszczędzić na kupnie osobnych elektronarzędzi.  

 

Młoty udarowe są natomiast dużo mocniejszą odmianą młotowiertarek, w której główną rolę odgrywa funkcja udaru. Ich duża moc i siła pozwalają na wykonywanie ciężkich prac wyburzeniowych i rozbiórkowych, bez problemu pokonując najtwardsze tworzywa. Opcja wiercenia, choć dostępna, nie odgrywa w nich pierwszorzędnego znaczenia. Na dłuższą metę okazują się one mniej precyzyjne w wykonywaniu otworów od swoich tytułowych odpowiedników.

 

Słowem podsumowania, przewagę młotowiertarek stanowi ich większa precyzja wiercenia, z kolei młotów udarowych – bardzo duża moc i łatwość skuwania. O tym, który spośród tych dwóch rodzajów maszyn powinniśmy kupić, zadecyduje przede wszystkim zakres wykonywanych robót. Fachowcy, przeprowadzający na co dzień prace budowlane, zazwyczaj posiadają oba z nich i używają w zależności od konkretnego zadania.

W jakich zastosowaniach sprawdzą się młotowiertarki?

Młotowiertarki to prawdziwe multitaskery świata elektronarzędzi. Dzięki swojej wszechstornności sprawdzą się w wielu różnych zastosowaniach – zaczynając od zwykłych, amatorskich prac remontowych, a kończąc na zaawansowanych projektach budowlanych. Idealnie odnajdą się więc w wykonywaniu bardziej precyzyjnych otworów w cegle, betonie, czy kamieniu naturalnym oraz innych materiałach stawiających zbyt duży opór dla tradycyjnej wiertarki. Skuwanie tynków, czy lżejsze prace wyburzeniowe – dzięki udarowi – także nie stanowią dla nich trudności.

Skuwanie tynku młotowiertarką Stanley FATMAX
Najważniejszą cechą młotowiertarek jest ich duża uniwersalność

Pamiętajmy, że młotowiertarki mogą pracować również bez włączonego udaru. Przy właściwym doborze mocy i momentu obrotowego nadadzą się więc do wiercenia w innych materiałach, np. metalu, czy drewnie. Należy przy tym mieć na uwadze, że ze względu na większą wagę urządzenia prace tego typu mogą być odrobinę mniej wygodne i efektywne, niż za pomocą klasycznych wiertarek.

Najważniejsze parametry techniczne młotowiertarek

Przed zakupem młotowiertarki powinieneś dokładnie przeanalizować parametry techniczne interesującego Cię modelu, podawane w kartach produktowych. Poniższa lista prezentuje najważniejsze z nich:

  • energia udaru – wyrażana w dżulach. Dla mniejszych modeli do zastosowań amatorskich mieści się zwykle w granicach do 5 J. W profesjonalnych młotowiertarkach osiąga wartość 10-15 J lub więcej. Jeszcze większą energią udaru dysponują natomiast młoty obrotowo-udarowe,
  • częstotliwość udaru – opisuje liczbę uderzeń wiertła na minutę. Wraz ze wzrostem częstotliwości spada energia udaru. W przypadku miękkich materiałów zaleca się korzystanie z wyższej częstotliwości, natomiast przy twardych – z niższej częstotliwości i tym samym wyższej energii,
  • moc – do prostych prac domowych, takich jak kucie bruzd, w zupełności wystarczą młotowiertarki o mocy 600-900 W. Pracownicy budowlani powinni decydować się na mocniejsze modele powyżej 1000 W,
  • zasilanie – młotowiertarki mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo. W pierwszym przypadku wymagają standardowego napięcia sieciowego 230 V. Przy młotowiertarkach akumulatorowych podaje się natomiast napięcie akumulatora, które daje nam informację o mocy konkretnego modelu oraz jego pojemność,
  • moment obrotowy – podawany w niutonometrach [Nm]. Opisuje siłę, z jaką wiertło napiera na materiał. Parametr ten wpływa na zdolność wiercenia w twardych materiałach i powinien być jak najwyższy przy częstym wykonywaniu otworów w betonie, czy kamieniu naturalnym,
  • prędkość obrotowa – większość młotowiertarek posiada kilka biegów. Wyższe obroty zalecane są do prac w miękkich materiałach, natomiast wolniejsze (przy wyższym momencie) okażą się bardziej efektywne podczas wiercenia w najtwardszych tworzywach.

Poza parametrami technicznymi warto zwrócić uwagę na rodzaj uchwytu wiertarskiego – w młotowiertarkach najczęściej stosowanym jest tzw. SDS-Plus o średnicy 10 mm. Jeszcze większe uchwyty – SDS-Max – o średnicy 18 mm spotkamy na ogół w młotach obrotowo-udarowych. Kupując urządzenie sprawdzonej marki, możemy spotkać się ponadto z wyposażeniem dodatkowym, np. oddzielnymi rękojeściami, latarkami LED, czy blokadami głębokości wiertła. I zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę, by być przygotowanym na sytuacje, w których mogą okazać się niezbędne.

Młotowiertarka MAKITA MHR2630 z uchwytem SDS-Plus
Młotowiertarka MAKITA MHR2630 z uchwytem SDS-Plus

Młotowiertarki akumulatorowe – czy warto?

Osobom często wykonującym prace w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej, rekomendujemy młotowiertarki akumulatorowe wyposażone w akumulatory litowo-jonowe, zasilane napięciem 18 V lub 2x18 V.

 

Niestety w ich przypadku musimy liczyć się z niższą energią udaru, która wynosi zwykle do 3 J – urządzenia tego typu okazują się jednak niezbędne w wielu zastosowaniach, np. robotach na wysokościach, czy w strefach pozbawionych gniazd zasilających. By zaoferować maksymalnie długi czas pracy, niektórzy producenci młotowiertarek bezprzewodowych dołączają do zestawów dodatkowe, wymienne baterie.

 

W zasilanie akumulatorowe wyposażone są m.in. dostępne w naszej ofercie młotowiertarki Greenworks oraz młotowiertarki Makita.

Młotowiertarka akumulatorowa Greenworks GD24SDS1
Młotowiertarka akumulatorowa Greenworks GD24SDS1

Jaką młotowiertarkę do domu wybrać?

Kupując młotowiertarkę z przeznaczeniem do lekkich prac domowych, np. przy remontach, nie musimy decydować się na profesjonalne urządzenie. W zupełności wystarczy nam model, którego moc będzie oscylowała we wcześniej wspomnianych granicach 600-900 W. Do większości czynności wiertarskich, czy skuwania materiałów będziemy potrzebowali energii udaru na poziomie ok. 3 J.

Młotowiertarka DEDRA DED7850 o mocy 900 W
Młotowiertarka DEDRA DED7850 o mocy 900 W

Młotowiertarka do lżejszych zastosowań powinna być przede wszystkim wygodna dla użytkownika. Wybrany przez nas model powinien być możliwie lekki i prosty w użyciu. Warto kierować się w stronę  urządzeń odrobinę droższych niż standardowe, wyposażonych w system antywibracyjny, który zwiększy naszą precyzję. Także i w tym – dość amatorskim – segmencie powinniśmy stawiać na młotowiertarki od renomowanych producentów, zamiast często słabo wykonanych i awaryjnych rozwiązań spotykanych w marketach.

Młotowiertarki do zastosowań profesjonalnych

Dla firm budowlanych, a także fachowców prowadzących działalność na własną rękę, młotowiertarki są jednym z kluczowych elektronarzędzi, wykorzystywanych w trakcie codziennych prac. Profesjonalne urządzenia znacznie różnią się oferowaną funkcjonalnością i charakterystyką od wcześniej opisywanych, słabszych młotowiertarek amatorskich.

 

Tym, co je wyróżnia – i na co powinniśmy zwracać największą uwagę – jest moc. Profesjonalne młotowiertarki wyposażone są zazwyczaj w wydajne silniki o mocy 1000-1500 W lub więcej. Dysponują ponadto większą energią udaru, często powyżej 10-15 J, pozwalającą na szybkie pokonywanie twardych materiałów. By zapewnić niezbędną uniwersalność, konieczny okaże się wybór modelu z funkcją regulacji prędkości.

 

Takie parametry młotowiertarek profesjonalnych wiążą się z wyższą wagą, dlatego producenci tego typu sprzętu dbają o zachowanie jak najwyższej ergonomii. Nie sposób zapomnieć o niemal obowiązkowych systemach antywibracyjnych, pozwalających ograniczyć szkodliwe wibracje, potencjalnie szkodliwych dla zdrowia i zmniejszających precyzję wiercenia.

Młotowiertarki – oferta Unitool

Szukasz wysokiej jakości urządzenia do wiercenia i kucia twardych materiałów? Sprawdź naszą ofertę młotowiertarek Dedra, Greenworks i Makita. Każda z nich objęta jest pełną gwarancją producenta. W przypadku problemów z doborem właściwego rozwiązania oferujemy fachową pomoc naszych ekspertów.

30 dni na zwrot - ikona

Dni

na zwrot

Gwarancja - ikona

Gwarancja

z możliwością rozszerzenia

Włąsny magazyn - ikona

Własny

magazyn

Bezpieczne zakupy - ikona

Bezpieczne

zakupy