+48 790 448 733

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Jak wybrać wiertarkę udarową?

Klasyczna wiertarka nie zawsze zda egzamin. Przy obróbce niektórych materiałów, stawiających trudny do pokonania opór, wiertarki udarowe stanowią nieodzowne narzędzie, znacznie ułatwiające pracę. Jak zatem wybrać odpowiedni model oraz na które czynniki należy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem? Odpowiedzi udzielają nasi eksperci!

Kiedy warto kupić wiertarkę udarową?

Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam na myśl, czytając o wiertarkach udarowych, jest bez wątpienia remont. Istotnie, elektronarzędzie to bywa wręcz niezbędne w trakcie przebudowy domu lub mieszkania, pozwalając pokonać materiały, takie jak pustak, cegła, żelbeton, czy kamień naturalny. Połączenie ruchu obrotowego wiertła z posuwistym pozwala na wywarcie silniejszego nacisku na ścianę, sufit lub inną powierzchnię, umożliwiając tym samym wykonanie utworu.

 

Mniejsze lub większe domowe remonty, które przeprowadzamy zwykle na własną rękę, to nie koniec zakresu, w którym sprawdzą się wiertarki udarowe. Maszyny te – co oczywiste – znajdują się na wyposażeniu niemal wszystkich firm budowlanych, wykończeniowych i konstrukcyjnych, z łatwością radząc sobie zwłaszcza przy pracach bardziej precyzyjnych, niż pozwalają na to młoty udarowe.

Wiercenie udarem w ścianie
Jedną z największych zalet wiertarek udarowych jest ich uniwersalność w pracy z twardymi materiałami

 

W tym miejscu podkreślamy, kiedy udaru nie używać. Po pierwsze, funkcja ta nie nadaje się do stosowania z wiertłami diamentowymi – w przeciwnym wypadku ryzykujemy ich bardzo szybkim uszkodzeniem. Nie należy wykorzystywać ich także w obróbce drewna, tworzyw sztucznych, czy metalu – wytworzona przez wiertarkę udarową energia najpewniej będzie skutkowała ich uszkodzeniem.

Dobór wiertarki udarowej do materiału

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy korzystaniu z wiertarki udarowej jest jej niedostosowanie do rodzaju materiału, w którym wykonujemy otwór. Urządzenie to dzieli się bowiem na dwa podstawowe rodzaje, które będą limitowały nasze możliwości w zakresie ich wykorzystywania.

 

Pierwszy z nich stanowią wiertarki udarowe mechaniczne. Wiertło wprowadzane jest w nich w ruch posuwisty poprzez przeskakujące zębatki, których wypukłości popychają wiertło do przodu, z kolei wgłębienia – wycofują je. Podczas korzystania z nich należy wywierać nacisk na urządzenie oraz zmieniać średnicę wiertła (od najmniejszego do największego). Ten rodzaj wiertarek stosowany jest do wiercenia w materiałach miękkich, takich jak cegła, czy pustak ceramiczny.

 

Do otworowania betonu, żelbetonu, czy kamienia, wykorzystuje się wiertarki udarowe pneumatyczne (elektropneumatyczne). Tutaj efekt uderzeń wywoływany jest przez kompresor, który przenosi uderzenia powietrza na podbijak, a ten – na wiertło. Podczas wiercenia tym sposobem od razu zakładamy wiertło dopasowane do średnicy otworu i nie dociskamy maszyny – w przeciwnym wypadku ryzykujemy jej uszkodzeniem. Jeśli zależy nam więc na przeprowadzaniu kompleksowego zakresu prac, najlepszym wyjściem będzie zakup zarówno jednego, jak i drugiego rodzaju wiertarki.

Zasilanie wiertarek udarowych

Tradycyjne zasilanie z sieci 230 V stanowi dobrą propozycję na budowę, do warsztatu, czy piwnicy oraz wszystkich innych miejsc z łatwym dostępem do gniazdek elektrycznych. W tym miejscu powinieneś zwrócić uwagę na przewód zasilający – powinien on być odpowiednio długi, choć i tak nie we wszystkich przestrzeniach będzie pozwalał na bezproblemową pracę.

Mamy tu na myśli wszystkie najtrudniej dostępne powierzchnie bez gniazd (nawet przy użyciu przedłużacza). Wtedy na pomoc przychodzą nam wiertarki udarowe akumulatorowe z ładowalną baterią litowo-jonową – pamiętaj jednak, by przed zakupem zapoznać się z deklarowanym przez producenta czasem działania. W myśl zasady: im dłużej, tym lepiej.

Wiertarka udarowa przewodowo
Wiertarka udarowa zasilana sieciowo

Wiertarka udarowa – jaka moc?

Moc wiertarki udarowej będzie mówiła o trzech aspektach – poborze energii z sieci, zdolności do generowania określonej prędkości obrotowej (zwykle 2500-2800 obr.min) i sile udaru. Do wiercenia w warunkach domowych w większości przypadków wystarczy nam zwykle model o mocy 500-600 W. Silniejsze urządzenia powyżej 700 W uznaje się już za przeznaczone do zastosowań profesjonalnych lub wiercenia w wyjątkowo twardych materiałach.

 

Poza samą mocą znamionową zwróć także uwagę na częstotliwość i moc udarów, pamiętając o zasadzie, że im wyższą wartość cechuje się pierwszy z wymienionych parametrów, tym mniejszą moc udaru otrzymujemy. To dlatego podczas wiercenia wiertarką udarową w betonie powinniśmy zacząć od szybszego biegu (wysoka częstotliwość), który pokona miękki tynk i farbę, by w miarę postępów obniżyć ją, co będzie oznaczało większą moc udaru. Standardowe modele wiertarek pracują z częstotliwością w zakresie 0-55 000 udarów na minutę i mocą 1-2 J. Bardziej zaawansowane urządzenia osiągają 2-3 J, z kolei profesjonalne rozwiązania – nawet 10 J lub więcej.

Funkcje w wiertarkach udarowych – na jakie zwrócić uwagę?

Dobra wiertarka udarowa powinna posiadać regulację prędkości obrotowej oraz przełącznik lewo-prawo, które pozwolą dostosować obroty do otworowanego materiału. Pamiętaj, że funkcje te będą działały zdecydowanie lepiej w wiertarkach od sprawdzonych producentów. Ich szybkie zmiany w typowych ,,marketówkach” mogą doprowadzić do spalenia (najczęściej) aluminiowych uzwojeń, znacznie mniej wytrzymałych na przeciążenia, niż ich droższe, miedziane odpowiedniki.  

 

Funkcją niezwykle istotną dla osób, wykonujących wiele otworów, pozostanie ogranicznik głębokości wiercenia. Włączając go, otrzymujemy gwarancję, że wiertło nie przekroczy określonej przez nas granicy, pozwalając utrzymać powtarzalność.

Wiercenie wiertarką udarową w ścianie
Ogranicznik głębokości wiercenia bywa szczególnie przydatny, gdy wykonujemy wiele otworów w krótkim czasie

 

Tanie wiertarki udarowe – czy warto?

Mówiąc o tanich wiertarkach udarowych, mamy najczęściej na myśli modele, dostępne na popularnych portalach aukcyjnych bądź w hipermarketach, z ceną schodzącą nawet w okolice 200 złotych. Trudno nie rozważać ich zakupu, zwłaszcza jeśli narzędzie ma nam służyć wyłącznie do lekkich prac w cegle lub pustaku i sporadycznej eksploatacji w domowych warunkach.

 

Warto mieć jednak na uwadze ich ograniczenia – po pierwsze, z uwagi na swą konstrukcję, nie będą nadawały się do wykonywania otworów w betonie, najpewniej, nawet jeśli producent dopuszcza w materiałach reklamowych taką możliwość. Niemal wszystkie z nich będą modelami z udarem mechanicznym, niesprawdzającym się w takich przypadkach, bądź wątpliwej jakości udarami pneumatycznymi. Uzwojenia silnika wykonywane są w nich w większości z aluminium – często sprytnie pokrywanego miedzią jedynie z zewnątrz – co naraża nas na możliwość łatwego przeciążenia, zwłaszcza gdy nie posiadamy wyuczonych umiejętności pracy z wiertarkami udarowymi. Słowem krótkiego podsumowania, najtańsze rozwiązania będą sprawdzały się jedynie w przypadku niezbyt częstego wiercenia otworów w materiałach miękkich – w razie potrzeby wiercenia w żelbetonie, lepszym wyjściem będzie zakup sprawdzonego, droższego modelu od uznanego producenta bądź wypożyczenie narzędzia.

Wiertarki udarowe w sklepie Unitool

Jako renomowani dystrybutorzy wiertarek udarowych od najlepszych światowych producentów, takich jak DeWALT, BOSCH, Yato i Makita, posiadamy szeroki wybór modeli o różnej mocy i na każdą kieszeń. Nie wiesz, jaki model wybrać? Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy na bazie swojego wieloletniego doświadczenia zaproponują ci najkorzystniejsze urządzenie w jak najlepszej cenie. I to niezależnie od tego, czy szukasz rozwiązania do prac domowych, czy w pełni profesjonalnego rozwiązania.

30 dni na zwrot - ikona

Dni

na zwrot

Gwarancja - ikona

Gwarancja

z możliwością rozszerzenia

Włąsny magazyn - ikona

Własny

magazyn

Bezpieczne zakupy - ikona

Bezpieczne

zakupy