+48 790 448 733

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Jak używać szlifierki kątowej?

Wszechstronność popularnych kątówek plasuje je na pozycji jednych z najbardziej uniwersalnych elektronarzędzi. Przy pracy z nimi trudno jednak nie mieć początkowo obaw o bezpieczeństwo, ze względu na wysoką prędkość obrotową tarczy. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym od A do Z tłumaczymy wszystkie najważniejsze kwestie związane z prawidłowym korzystaniem z szlifierek kątowych.

W jakich pracach sprawdzi się szlifierka kątowa?

Pośród wszystkich elektronarzędzi, które powinny pojawić się w wyposażeniu zarówno każdego profesjonalisty, jak i domowego majsterkowicza, szlifierki kątowe zajmują szczególne miejsce. Ich zdolność do błyskawicznego cięcia, szlifowania i polerowania różnorodnych materiałów przyda się na różnym etapie niemal każdemu z nas, niezależnie od branży.

 

Kątówki doskonale radzą sobie m.in. z metalami, betonem, kamieniem, tworzywami sztucznymi, a także ceramiką. Oczywiście ogromną rolę odegra tu dobór tarczy odpowiedniej do konkretnego materiału. Dobra szlifierka kątowa będzie idealnym urządzeniem do przecinania metalowych prętów, rur, i kształtowników, a także szlifowania przy spawaniu lub innych robotach ślusarskich.

Szlifowanie z wykorzystaniem szlifierki kątowej Graphite
Kątówki to jedno z podstawowych narzędzi do obróbki metali

W sektorze budowlanym szlifierki kątowe ułatwiają cięcie oraz szlifowanie płytek, cegieł i innych rodzajów kamienia, pozwalając na tworzenie precyzyjnych otworów, czy nacięć. Ponownie kluczowe będzie tu zastosowanie odpowiedniej tarczy, która zapewni pożądaną teksturę i wykończenie.

 

Szlifierka kątowa sprawdzi się w pracach renowacyjnych i dekoracyjnych. Za jej pomocą możemy przywrócić blask starym przedmiotom – w szczególności metalowym – odnawiając je i zabezpieczając przed korozją. Możliwość bardzo precyzyjnego polerowania sprawia, że kątówki wykorzystywane są nawet w branży artystycznej.

 

Sprawdź nasz poradnik: Szlifierki kątowe – jak wybrać dobrą kątówkę?

Środki ochrony do pracy ze szlifierką kątową

Podczas cięcia lub szlifowania przy pomocy kątówki największymi niebezpieczeństwami dla użytkownika są opiłki, pył, iskry oraz wysoka prędkość obrotowa tarczy. By zabezpieczyć się przed pierwszymi z wymienionych, należy każdorazowo korzystać z dobrych okularów ochronnych przylegających do twarzy i wyposażonych w boczne osłony.

 

W kwestii odzieży roboczej należy korzystać z ubrań wykonanych z materiału odpornego na iskry i niepalnego, najlepiej z długimi rękawami i nogawkami. Do ochrony dłoni przydadzą się dobrej jakości rękawice. Pamiętajmy, że zarówno górne części odzieży, jak i rękawice nie mogą być luźne.

Szlifowanie metalu z wykorzystaniem szlifierki kątowej Makita
Szlifując, pamiętaj o dobrze dopasowanej odzieży ochronnej

Duża prędkość silnika generuje spory hałas. Wobec tego ważnym elementem stają się ochraniacze słuchu w formie nauszników i zatyczek, które minimalizują ryzyko uszkodzenia słuchu przez długotrwałą ekspozycję na hałas.

 

W przypadku niektórych materiałów – szczególnie budowlanych – zaleca się stosowanie maski przeciwpyłowej lub półmaski filtrującej, która ochroni układ oddechowy przed szkodliwym pyłem i drobinami oraz oparami mogącymi wydzielać się w wyniku oddziaływania rozgrzanej tarczy na tworzywo.

Jak przygotować miejsce do pracy ze szlifierką kątową?

Pamiętajmy, że przygotowanie miejsca pracy jest równie istotne, co środki ochrony osobistej. Po pierwsze, by zapewnić jak najlepszą widoczność, staraj się korzystać z kątówki na otwartej przestrzeni z dobrym oświetleniem. Pozwoli to zarówno zwiększyć dokładność prac, jak i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. W razie potrzeby zorganizuj dodatkowe oświetlenie punktowe.

 

Powierzchnia robocza musi być stabilna i wolna od niepotrzebnych przedmiotów. W przypadku cięcia materiałów, które mogą generować szkodliwy pył lub opary, zadbaj o odpowiednią wentylację lub korzystaj z masek ochronnych. Nie pracuj z kątówką przy łatwopalnych materiałach lub cieczach.

Jak ciąć szlifierką kątową?

Pamiętajmy, że cięcie z wykorzystaniem szlifierki kątowej – jak każda praca z wykorzystaniem dowolnego elektronarzędzia – wymagać będzie od nas odpowiedniego doświadczenia i wprawy. Poniżej stworzyliśmy krótki poradnik krok po kroku, który pomoże Ci osiągnąć zamierzone rezultaty.

Szlifierka kątowa Makita MDGA506ZJ
Szlifierka kątowa Makita MDGA506ZJ
  1. Dobierz odpowiednią tarczę – pamiętaj, że tarcza musi być przeznaczona do cięcia konkretnego materiału. Przed jej założeniem sprawdź, czy nie jest pęknięta lub nie ma uszkodzonych krawędzi.
  2. Zaznacz linię cięcia – w możliwie jak najbardziej precyzyjny i widoczny sposób, tak, by opiłki jej nie zakrywały.
  3. Stabilnie umocuj materiał – jest to niezbędny krok, by wykonać proste cięcie i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Wykorzystaj imadło, ściski lub inną formę, która mocno przytrzyma cięty element.
  4. Zadbaj o uchwyt – trzymaj szlifierkę mocno i stabilnie, jednak nie sztywno. Nie rozpoczynaj prac z wilgotnymi dłońmi.
  5. Cięcie – zanim dotkniesz tarczą materiału, upewnij się, że szlifierka pracuje na pełnych obrotach. Następnie dotknij tarczą linii cięcia, prowadząc urządzenie równomiernie, bez naciskania. Pozwól, by tarcza sama przecinała element. W przypadku niektórych materiałów – np. płytek gresowych – wykorzystaj technikę cięcia na mokro. Pamiętaj, by wykorzystać do tego dedykowaną tarczę.
  6. Zakończenie cięcia – zmniejsz siłę nacisku, gdy będziesz zbliżał się do końca cięcia, by uniknąć gwałtownego przebicia materiału. Pozwól wolno wyjść tarczy z ciętego elementu.  
  7. Chłodzenie – po zakończonym cięciu pozwól wystygnąć materiałowi i tarczy. Unikaj dotykania świeżo ściętych krawędzi.

 

W wielu przypadkach przydatne będą odkurzacze przemysłowe wyposażone w funkcję podłączenia elektronarzędzi. Dzięki nim będziesz na bieżąco usuwać pył i opiłki, co pozwoli zachować porządek i ograniczy ryzyko ich unoszenia się w powietrzu.

Szlifowanie powierzchni szlifierką kątową

W pracach szlifierskich po raz kolejny kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniej tarczy o ziarnistości dobieranej w zależności od pożądanego efektu. W pierwszym kroku należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, rdzę, stare farby, czy lakier. Dzięki temu tarcza będzie lepiej przylegała do materiału, co ułatwi uzyskanie interesującego nas wykończenia. Niezbędne jest również umocowanie szlifowanego przedmiotu w stabilny sposób.

Szlifowanie szlifierką kątową Greenworks GD24AG
Szlifierka kątowa Greenworks GD24AG

Kątówkę trzymaj obiema dłońmi. Zaczynając pracę, przyłóż tarczę do materiału pod lekkim kątem i delikatnie przesuwaj szlifierkę wzdłuż powierzchni, wykonując ruchy wahadłowe. Unikaj zbyt mocnego nacisku.

 

Regularnie zatrzymuj pracę, by ocenić postęp i upewnić się, czy powierzchnia jest równomiernie wyszlifowana. W razie potrzeby reguluj siłę nacisku lub zmień tarczę na drobniejszą, by uzyskać gładsze wykończenie.

Na koniec pamiętaj, że zarówno szlifowanie, jak i cięcie za pomocą kątówki wymaga cierpliwości, precyzji i wprawy. Skup się na jak najdokładniejszym kontrolowaniu ruchów i bezpieczeństwie całego procesu. Dzięki temu z pewnością osiągniesz satysfakcjonujący efekt. 

 

Sprawdź kątówki, dostępne w naszej ofercie:

30 dni na zwrot - ikona

Dni

na zwrot

Gwarancja - ikona

Gwarancja

z możliwością rozszerzenia

Włąsny magazyn - ikona

Własny

magazyn

Bezpieczne zakupy - ikona

Bezpieczne

zakupy