Nagły zanik prądu może znacząco spowolnić prace. W takich sytuacjach niezbędny będzie dobry agregat prądotwórczy, zdolny przywrócić zasilanie do wszystkich niezbędnych elektronarzędzi. Przyjrzyjmy się najważniejszym parametrom technicznym, funkcjom i innym aspektom, które musimy znać przed zakupem generatora prądu.
Mieszkańcy lub pracownicy obszarów, w których do uszkodzeń sieci zasilającej dochodzi stosunkowo często, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne mogą okazać się agregaty prądotwórcze. Zdolność tych urządzeń do generowania stosunkowo wysokiej mocy elektrycznej poprzez spalanie gazu lub benzyny, łatwa obsługa oraz ostatecznie stosunkowo niskie ceny sprawiają, że wielu z nas decyduje się na ich posiadanie w garażach, na wypadek dłuższej awarii.
Przede wszystkim agregaty prądotwórcze znajdują jednak zastosowanie w firmach budowlanych, wykończeniowych i serwisowych. Urządzenia te są w stanie zagwarantować stały dostęp do stabilnego napięcia w miejscach, w których sieć elektryczna nie została jeszcze poprowadzona, uległa uszkodzeniu lub z różnych przyczyn nie pozwala na podpięcie kolejnych urządzeń.
Z sektorów, które docenią posiadanie własnego agregatu, wymienić musimy jeszcze firmy zajmujące się organizacją eventów i innych wydarzeń. Zapasowe zasilanie w wyposażeniu awaryjnym daje nam pewność, że ich kontynuowanie będzie możliwe w przypadku każdej potencjalnej awarii. To samo dotyczy szeregu innych miejsc, które z różnych przyczyn wymagają stałego dostępu do zasilania, np. obiekty medyczne, czy warsztaty.
W zależności od modelu agregaty mogą wykorzystywać różne źródła zasilania dla swoich silników mechanicznych. Pierwszym z nich jest klasyczna benzyna. Zaletą tego typu urządzeń jest z pewnością łatwy dostęp do benzyny i brak konieczności stosowania butli, która w wielu miejscach może okazać się niewygodna. Wady? Przede wszystkim stosunkowo wysokie dziś ceny tego paliwa oraz jego łatwopalność wymagająca zachowania ostrożności podczas przechowywania. Decydując się na agregat tego typu, pamiętajmy, by zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na paliwo i uwzględnić deklarowane spalanie – na tej podstawie będziemy w stanie wywnioskować, ile benzyny powinniśmy posiadać zawsze w zapasie.
Agregaty prądotwórcze gazowe wymagać będą od nas natomiast stałego podłączania urządzenia do butli. O ile w wielu sytuacjach może być to mało wygodne, tak pozwala znacznie zmniejszyć koszty eksploatacyjne, istotne, zwłaszcza gdy przychodzi nam często korzystać z agregatu przez wiele godzin. Najwygodniejszą opcją okazują się modele pozwalające na stosowanie obu tych paliw w zależności od aktualnych potrzeb i preferencji.
Moc, wydajność oraz napięcie wyjściowe to najważniejsze parametry, które należy przeanalizować przed zakupem agregatu prądotwórczego. W pierwszej kolejności musimy odróżnić moc elektryczną podawaną w watach lub kilowatach, od mocy silnika spalinowego wyrażanej w koniach mechanicznych. Moc elektryczna informuje nas o ilości energii, którą urządzenie jest w stanie dostarczyć, natomiast moc w KM odnosi się do wydajności silnika napędowego. Między innymi na jej podstawie wyznaczane jest następnie spalanie [l/h], które informuje o zapotrzebowaniu na benzynę lub gaz.
Ważniejsza od samej mocy elektrycznej jest jednak podawana przez producentów wydajność generatora, również podawana w kilowatach. Jest zawsze niższa niż moc elektryczna i daje nam informację o maksymalnej mocy, którą mogą posiadać podłączone do agregatu elektronarzędzia. By ograniczyć ryzyko przeciążeń, powinniśmy każdorazowo zostawiać pewien zapas mocy.
Napięcie wyjściowe agregatu prądotwórczego może różnić się w zależności od dostępnych gniazd i wynosić 230 V dla obwodów jednofazowych i 400 V dla trójfazowych. O ile do zasilenia większości elektronarzędzi wystarczą nam pierwsze z wymienionych, tak gniazdo siłowe również może okazać się niezbędne, np. do podłączenia silnika elektrycznego. W oba te rodzaje gniazd wyposażony jest m.in. agregat prądotwórczy WABROTECH WT6500EDF.
Na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na opcję automatycznej regulacji napięcia, która jest dostępna w dobrych agregatach. Dzięki niej zasilacz utrzymuje stabilne i bezpieczne napięcie wyjściowe, minimalizując ryzyko uszkodzenia podłączonego sprzętu.
Generator prądotwórczy możemy uruchomić na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest klasyczny rozrusznik ręczny, który wymaga od użytkownika pociągnięcia linki włączającej silnik. Dużą jego zaletę stanowi prosta budowa, w związku z czym okazuje się przydatny szczególnie w trudnych warunkach pracy.
Rozruszniki elektryczne wykorzystują natomiast specjalne układy, uruchamiające silnik poprzez wciśnięcie przycisku lub przekręcenie kluczyka w stacyjce. Jest to wygodne, jednak przy długotrwałej eksploatacji na budowach może dojść do jego uszkodzenia lub zatarcia. Z tego powodu w dobrych modelach coraz częściej możemy spotkać się z oboma rodzajami rozruszników zastosowanymi jednocześnie. Przykładem może być agregat prądotwórczy WABROTECH WT3800EDF.
Na koniec zostawiliśmy kwestię mobilności agregatów prądotwórczych. Oczywiście są to urządzenia ciężkie, osiągające wagę nawet ponad 100 kilogramów. Z tego powodu wszelkie rozwiązania, które ułatwiają ich transport, są mile widziane.
Pierwszym z nich jest specjalne obramowanie z uchwytami. Pozwala ono na łatwe przenoszenie agregatu (w nie mniej niż 2 osoby). Drugą opcję stanowią kółka jezdne, które są zwykle domeną najcięższych modeli o dużej mocy, takich jak np. agregat prądotwórczy WABROTECH 9500EDP z silnikiem 18 KM pozwalający na podłączenie urządzeń o mocy nawet 7 kW.
Ostatecznie wybór agregatu prądotwórczego nie będzie należał do najprostszych. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami – nasi eksperci, na podstawie wieloletniego doświadczenia, pomogą Ci dobrać model, dostępny w naszej ofercie, który idealnie spełni Twoje oczekiwania – niezależnie od tego, czy szukasz urządzenia z myślą o użytku na placach budowy, czy innych rodzajach działalności.
Dni
na zwrot
Gwarancja
z możliwością rozszerzenia
Własny
magazyn
Bezpieczne
zakupy